Kiedy wiemy już czym jest system kontroli wersji oraz dlaczego opłaca się go używać, warto również dowiedzieć się JAK to zrobić.
Na samym początku będziemy potrzebować repozytorium, w którym przechowywać będziemy tworzone pliki. Najlepiej skorzystać tutaj z gotowego rozwiązania jakie oferuje GitHub. Udostępnia on darmowy hosting plików dla projektów open source oraz umożliwia stworzenie prywatnego, płatnego repozytorium. Oferuje on wiele funkcji, z których niektóre to bugtracker, forki repozytoriów, pull requesty, narzędzia statystyczne itd.
Kolejną rzeczą jaką należy "załatwić" przed korzystaniem z naszego repozytorium, jest klient - aplikacja, którą należy zainstalować lokalnie na komputerze, aby móc korzystać z dóbr oferowanych przez GitHub. Rekomendowaną przez GitHub aplikacją jest SourceTree, jednak nie jest on jedyny z dostępnych na rynku darmowych aplikacji klienckich służących do obsługi repozytoriów GitHub. Nieco więcej o konkurencji, pozwolę sobie napisać prawdopodobnie innym razem.
O tym jak zacząć pracę z GitHub i SourceTree najłatwiej jest dowiedzieć się z wiki, gdzie znaleźć można dokładny opis funkcji i możliwości - krok po kroku i z obrazkami, dlatego uważam, że opisywanie tego po raz kolejny, byłoby niepotrzebną redundancją i kompletnym marnowaniem czasu zarówno mojego, jak i potencjalnych czytelników :)
Korzystanie zarówno z GitHub jak i SourceTree może na samym początku wydawać się nieco skomplikowane. Ale jak kiedyś powiedział ktoś mądry (a konkretne wg. niektórych Johann Wolfgang von Goethe, a innych Thomas Fuller, osobiście stawiam, że obydwaj):
"Wszystko jest trudne, dopóki nie stanie się proste"
zatem najlepszą metodą na nauczenie się korzystania z czegoś, jest używanie tego. W tym przypadku na dodatek nie grozi to niczyją śmiercią, czy katastrofą nuklearną, więc nie ma się czego bać. Ja sama zaczęłam i kontynuuję swoją pracę z Gitem na praktykach studenckich i uważam, że jeśli nie Git, to ogólnie jakikolwiek system kontroli wersji jest rzeczą niezbędna przy pracy nad mniej lub bardziej złożonymi projektami informatycznymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz